Jaké jsou výhody odšťavování?

Odšťavování je krátkodobá strava, která omezuje příjem kalorií na čerstvě stlačené ovocné a zeleninové šťávy. Šťávy čistí nebo “šťáva rychle” obhajuje zprávy o mnoha výhodách, včetně jasné kůže, ztráta hmotnosti a snížené nadýmání, stejně jako méně bolesti hlavy.Většina z těchto tvrzení je však vědecky neprokázaná.Zeptejte se svého lékaře před začátkem jakékoli šťávy nebo jiné očisty Nebo dieta, které nejsou nikdy vhodné pro těhotné ženy, děti, starší osoby nebo osoby s diabetem.

Pro většinu lidí systém detoxikace těla – kůže, krev, játra, ledviny a střeva – dělá přiměřenou práci při odstraňování toxinů v životním prostředí nebo přijímaných toxinů. Přesto mohou být obtížné zničit nezdravé životní návyky. Rychlá nebo vyčistěná šťáva vám může pomoci nastartovat nějaké změny života, jako například vzdání se, zkrácení času nebo prostě přestávku od nezdravých stravovacích návyků. Někteří lékaři, jako Mark Hyman, MD, Institutu pro funkční lékařství, povzbuzují příležitostnou dietu založenou na rostlinné detoxikaci. Maria Adamsová z Langone Medical Center v New Yorku varuje, že ačkoli neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokázaly trvalé přínosy jakéhokoli druhu očisty, větší důraz na ovoce a zeleninu a snížení kalorií může být pro mnohé zdravou změnou.

Jakákoliv výživa pouze pro tekutiny může vést k rychlému úbytku hmotnosti. Toto je obvykle způsobeno dehydratací, nikoliv však ztrátou tuku. Pro většinu lidí se váha okamžitě vrátí, když se znovu začnou jíst pevné potraviny. Mnoho čajů čistí také málo kalorií, které mohou poslat tělo do hladovění, což zpomaluje metabolismus, takže po očistění můžete získat váhu snadněji. Dehydratace, ztráta elektrolytů, potíže s výživou a problémy s krevním cukrem jsou skutečné nebezpečí. Abyste se vyhnuli těmto problémům, džusujte širokou škálu zeleniny a ovoce a před zahájením mluvte s odborníkem na výživu nebo lékařem.

Dokonce i když šťáva-čistí pouze není váš cíl, čerstvé šťávy může být skvělý doplněk ke každé zdravé stravě. Ačkoli můžete nakupovat čerstvé džusy v mnoha obchodech s potravinami, domácí odšťavňovač nabídne více různorodé a tvůrčí příležitosti. Centrum rakoviny Stanfordské univerzity doporučuje špenátový a okurkový celerový džus k dodávce vápníku, železa a draslíku nebo šťávy z ananasu a borůvkové zázvorové šťávy pro antioxidanty a trávící zdraví. RawFoods-LivingFoods.com navrhuje odšťavňová řepa spolu s jejich vrcholy pro beta-karoten a kyselinu šťavelovou. Mrkvová šťáva je vynikající základnou pro každou směs ovocných nebo zeleninových šťáv. Přirozeně sladká a chutná, může být kombinována se sladkými nebo slanými přísadami a je nabitá vitamíny A, C a K, stejně jako vápník, hořčík a draslík.

Při sledování šťávy po několik dní nečistíte nebo nerozbijete své zdraví, není nutné detoxikovat vaše tělo a nepomůže vyčistit vaše tělo toxinů. Pokud máte zájem o krátkodobé čištění, ujistěte se, že nejprve poraďte se svým lékařem. Nikdy nesledujte šťávy po delší dobu – omezená strava vám znemožňuje výživové nedostatky, které vás mohou nejen cítit unavené a zchátralé, ale vystavujete se riziku poškození tkání. Využijte výhody šťávy přidáním čerstvé šťávy do vyvážené stravy a konzumujte ji vedle ovoce, zeleniny, ořechů, luštěnin, chudých bílkovin a dalších zdravých potravin.

Rozbíjení nezdravých návyků

Ztráta váhy

Recepty

Poznámky a úvahy