Pinoy dieta pro diabetiky

Studie zveřejněná v roce 2012 o “Diabetes Care” uvádí, že filipínci mají ve srovnání s většinou ostatních etnických osob podstatně větší pravděpodobnost vývoje diabetu. To může být částečně způsobeno tradiční filipínskou – známou také jako Pinoy – dieta, která je vysoká v bílé rýži, oleji z vaření a cukru. Jíst příliš mnoho těchto potravin může vést k obezitě, což je jeden z hlavních rizikových faktorů diabetu. Nemusíte se vzdát potravy Pinoy ke zvládnutí cukrovky, ani nemusíte začít neobvyklou a restriktivní stravovací program. Diabetická dieta Pinoy se řídí stejnými pokyny, které upravují veškeré zdravé stravování. Můžete však potřebovat změnit některé z vašich obvyklých receptů Pinoy a způsoby vaření.

Jezte dostatek zeleniny

Filipínci s diabetem by měli plánovat své menu tak, aby alespoň polovina každého jídla sestávala ze zeleniny. Vychutnejte si různé čerstvé, zmrazené nebo nízko sodné konzervy zeleniny denně, včetně Pinoy oblíbených jako hořký meloun, bok choy, mrkev, moringa listy nebo malunggay, okra, squash, sladké bramborové listy a kang kong, také známý jako vodní špenát. Podávejte je na grilu, vaření nebo pečeni namísto smaženého nebo zakončeného vysoce kalorickou omáčkou. Zvyšte podíl zeleniny na maso v tradičních pokrmech jako je tinola nebo sinigang.

Vyberte zdravé zrna v moderování

Může být snadné konzumovat více rýže, nudlí a chleba, než potřebujete v Pinoy dietě. Diabetici by měli své potraviny bohaté na sacharidy omezit na přibližně 25 procent každého jídla. Vyberte si pravidelnou nebo hnědou rýži, ovesné vločky, pan de sal, celozrnný chléb, nudle jako bihon, misuwa nebo rýži a škrobovou zeleninu jako taro, maniok, gabi nebo brambory. Vyhněte se okamžitým nudlům, oslazeným pokrmům, jako je sladká rýže, smažené chleby, pečivo, jako je ensaymada a sladké dezerty.

Chudý protein s malým tukem

Typická dieta Pinoy zahrnuje spoustu smažené drůbeže a mořských plodů, ryby konzervované v oleji, zpracované a solené masné výrobky, maso z orgánů, jako je játra a jazyk, ryby sušené ve slaném a tučném kusu červeného masa jako náhradní žebra a hrudníku. Tyto potraviny se často vaří ve slanině, másle, kokosovém oleji, palmovém oleji nebo kokosovém mléce, které mají vysoký obsah nasycených tuků. Protein by měl tvořit 25% cukrovky, ale měl by obsahovat drůbež bez kůže, hovězí a vepřové maso, čerstvé mořské plody nebo ryby zabalené ve vodě a sušené fazole a luštěniny. Při vaření používejte jen malé množství rostlinného oleje, jako je ořech nebo olivový olej, a zvolte si grilování nebo broušení přes smažení.

Zahrnout některé ovoce

Diabetic Filipínci mohou denně užívat ovoce jako papája, pomeranče, ananas, banány, granátové jablko, mango a mandarinky. Klíčovým slovem je jíst je s umijáním – mít jeden malý kousek celého ovoce nebo 1/2 šálku nakrájeného ovoce s jídlem – a použít je jako náhradu cukrových kalorií bohatých dezertů. Nesladené čerstvé nebo zmrazené ovoce nebo ovoce konzervované ve 100% ovocné šťávě jsou vaše nejlepší volby. Sušené ovoce, ovoce konzervuje jako sampalok a ovoce, jako je jackfruit a makapuno konzervované v těžkém sirupu zřídka, pokud vůbec.

Každé jídlo by mělo zahrnovat podávání jídla bohatého na vápník, jako je mléko, jogurt nebo sýr. Vyměňte plnotučné mléčné výrobky, krémy, kokosové mléko, zakysanou smetanu a sladené kondenzované mléko, které se často používají v receptech Pinoy pro mléko a jogurt s nízkým obsahem tuku nebo s nízkým obsahem tuku. Například v populárních dezertech, jako je halo halo, nahrazte odpařené odstředěné mléko pro pravidelnou odrůdu. Pokud trpíte nesnášenlivostí laktosy nebo nechcete konzumovat mléčné výrobky, získáte vápník, který vaše tělo potřebuje, z denních porcí sójových výrobků, jako je tofu nebo tempeh, zelené listy, jako jsou bok choy, sardinky nebo jiné ryby konzervované ve vodě a chléb obohacený vápníkem Nebo džusy.

Nezapomeňte na potraviny bohaté na vápník