Co způsobuje, že muži mají tvrdé, tučné břicho?

Velikost pasu větší než 40 palců naznačuje, že člověk má vysoké riziko diabetu typu 2 a srdečních chorob. Toto nahuštěné, pevné břicho je způsobeno nadbytkem viscerálního tuku, který leží hluboko uvnitř vašeho kmene, který je umístěn kolem vnitřních orgánů. Viscerální tuk – na rozdíl od podkožního tuku, který se nachází těsně pod kůží na břiše, boky, stehnech a pažích – vylučuje hormony a sloučeniny, které zvyšují zánět, který přispívá ke vzniku srdečních chorob. Muži jsou z genetického hlediska mnohem pravděpodobnější, že ukládají tuk spíš ve střevě, spíše než dolní část těla, a určité životní návyky zhoršují akumulaci váhy uprostřed.

Stárnutí a hormony dělají tukové břicho

Zatímco ženy mají tendenci zvyšovat váhu v bokách a stehnech – zvláště v dětských letech na podporu těhotenství a kojení – muži jsou propojeni, aby získali tuk v břiše. Hormony přivádějí do spodního těla ženský tuk, ale proč muži uchovávají tuk v břiše, není jasné, protože neposkytuje žádnou fyziologickou výhodu. Ve stáří mužů je pravděpodobné, že rozvinou velké břicha. Po dosažení věku 40 let přirozené snížení hladiny testosteronu znamená, že přebytečné kalorie jsou často uloženy jako viscerální tuk. Stárnutí také způsobuje, že přirozeně ztrácíte svalovou hmotu. Svaly udržují váš metabolismus pálení pevnou rychlostí. Když ztratíte tento sval – asi 1 libru ročně po dosažení věku 30 let – váš metabolismus klesá, a stává se snadnější získat tuky, které často jde přímo na břicho u mužů.

Dietní návyky a břišní tuk

Zatímco jíst příliš mnoho jídla může způsobit přírůstek hmotnosti, některé potraviny pravděpodobněji povedou k akumulaci břišního tuku než jiné. Pokud máte vážný návyk na sódu, je větší pravděpodobnost, že budete mít velké, tvrdé břicho. Cukry oslazené nápoje, včetně soda, ovocný punč a energetické nápoje, obsahují četné kalorie, povzbuzující přírůstek hmotnosti. Pít vodu nebo neslazený bylinný čaj namísto sody, který pomáhá snížit kalorie a zhubnout. Rafinovaná zrna, víc než celá zrna, rozšiřují váš pas. V roce 2010 v časopise American Journal of Clinical Nutrition výzkumníci zjistili, že zvýšený příjem rafinovaných zrn koreluje s větším množstvím břišního tuku, zatímco zvýšený příjem celých zrn nebyl. Jezte hnědou rýži, quinoa a 100% celozrnný chléb místo bílé rýže a těstovin. Zahrňte dostatek vodnatých, vláknitých zelenin na jídla – pomohou vám naplnit bez příliš mnoha kalorií. Příliš mnoho nasycených tuků může také způsobit, že se břišní tuk vyvinou. Mastné kusy masa a plnotučných mléčných výrobků obsahují tento typ tuku. Konzumujte místo toho polynenasycené tuky z ořechů, lososa a semen. Rozhodněte se pro štíhlejší maso, jako kuřecí prsa, bok steak a bílé ryby, přes žebra, hruď a kuřecí stehna.

Sedavý život se rovná tvrdému, tlustému břichu

Fyzicky neaktivní životní styl je primárním důvodem, proč muži váží – zejména viscerální hmotnost tuku. Přesunování více vám pomůže snížit celkovou velikost, konkrétně tvrdé, tlusté břicho. Viscerální tuk reaguje obzvláště na klasickou dietu a cvičební techniky. Nemusíte se stát maratonistou, abyste viděli výhody. Pracujte až 150 minut za týden mírně intenzivní cvičení, jako je rychlá chůze, abyste předešli dalším ziskům, cvičíte více, pokud chcete ztratit tuky. Silový trénink je také nezbytný pro vyrovnání přirozené ztráty svalové hmoty, ke kterému dochází se stárnutím a nepoužíváním. I když používáte cvičení, abyste ztratili pouhých 5 až 10 procent své tělesné hmotnosti – to je 12 až 24 liber pro člověka s hmotností 240 liber – budete mít zkušenosti se zdravými markery, včetně hladiny krevního cukru, vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu.

Možnosti životního stylu

Kouření představuje mnoho zdravotních rizik – mezi nimi můžete spočítat nárůst viscerálního tuku. Podle studie z roku 2010 publikované v Sleep může také způsobit větší viscerální tuk spící příliš málo nebo příliš mnoho. Vědci zjistili, že po pěti letech nepřetržitého užívání méně než 6 hodin nebo více než devět hodin v noci vedlo k vyššímu břišnímu tuku u lidí mladších 40 let. Stres je také důvodem, proč jsou břicha mužů těžké a tučné. Příliš mnoho účtů nebo termínů práce může způsobit vyčerpání hormonu kortizolu, který je spojen s přírůstkem viscerálního tuku.