Bude moje akné jít pryč, když jsem starší?

Akné je neslavný dospívající pohroma. Zdravotní síť dětí Nemours vysvětluje, že téměř 80 procent adolescentů sužuje pupínky. Některé mají jen pár, zatímco jiné mají vážné ohniska. Někdy se problém vyřeší v dospělosti, ale někdy to visí. Může dokonce zmizet roky, než se v životě objeví další pimples.

Způsobit

Normální časový rámec pro akné je během dospívání, protože přirozené hormonální změny v pubertě způsobují, že kůže produkuje více mazu, což je typ mazacího oleje. To kombinuje s odumřelými kožními buňkami, které zablokují vlasové folikuly, podle Mayo kliniky, což vede k pupíku. Bakterie se někdy spojují do směsi, což zhoršuje vypuknutí. Akné obvykle klesá nebo zmizí po pubertě, ale někteří dospělí stále dostávají pimples. Ženy jsou více postiženy než muži kvůli kosmetickému použití, těhotenství a měsíčním výkyvům hormonů spojeným s menstruací. Informační stránka Acne.org uvádí, že oba pohlaví mohou mít problémy, protože bakterie se časem stávají odolnými vůči typickým léčebným postupům.

Časové okno

Akné dospělých se může vyskytnout v jakémkoli věku, od počátku 20. let až do 40. let a dokonce i za nimi. Podle Acne.org 25 procent mužů a 50 procent žen bojuje s pupínky v dospělosti. Ženy mohou dostat to kolem menopauzy, protože jejich hormony se mění. Hormonální substituční léčba může také způsobit akné ohniska. Stránka Menopause Insight vysvětluje, že tento typ akné se obvykle vyskytuje ve věku od 45 do 60 let.

Charakteristika

Akné se projevuje u dospělých stejně jako u dospívajících. Podle Mayo kliniky, blackheads a whiteheads rostou z ucpaných vlasových folikulů. Blackheads mají otevírání, zatímco bílé čepele jsou zavřené. Papuly jsou malé, bolavé červené hrbolky, zatímco pustuly jsou plné hnisu a mají hlavu. Uzlíky jsou velké, pevné hrbolky, zatímco cysty jsou ještě větší a plné hnisu. Cysty jsou nejhorším typem léze akné, protože mohou způsobit jizvy.

Léčba

Dospělí mohou léčit akné s použitím stejných léků, které používají teenagery, včetně ubrousků a krémů s benzoylperoxidem nebo kyselinou salicylovou jako účinnou látkou, podle Mayo Clinic. Lékaři někdy předepisují antibiotika, ale nemusí být tak účinná u dospělých s rezistentními bakteriemi. Ženy v plodném věku, které nechtějí otěhotnět, mohou užívat pilulky proti narození.

Prevence

Prevence akné je náročná, protože je způsobena fyzickým procesem, který je obtížné přerušit. Mytí obličeje se nezbavuje oleje a může dráždit a zhoršit pimples, vysvětluje Acne.org. Umyjte si obličej víc než dvakrát denně velmi jemným mýdlem, pokud jste dospělý s akné. Použijte ruce, protože ručníky a žínky jsou příliš drsné. Ženám může pomoci při použití nekomedogenních kosmetických přípravků, které nezachytávají olej v pórech a důkladné odstraňování make-upu každý večer.