Vitaminu B-12 a warfarinu

Ačkoli vitamín B-12 a warfarin pravděpodobně vzájemně nereagují, mohou negativně ovlivňovat jiné vitamíny a doplňky. Warfarin může u některých jedinců způsobit nežádoucí vedlejší účinky, z nichž některé mohou být život ohrožující. Diskutujte o možných rizicích a přínosech s lékařem dříve, než začnete užívat nějaký nový lék nebo doplněk.

Vitamin B-12

Vitamín B-12 je přirozeně přítomen v některých potravinách a je k dispozici také jako výživový přípravek a léky na předpis. Tento vitamin je nezbytný pro správnou tvorbu červených krvinek, syntézu DNA a neurologickou funkci. Ačkoli mnoho lidí dostává dostatek vitamínu B-12 tím, že jede zdravou a vyváženou stravu, někteří mohou využít přídavné doplňky. Starší dospělí nebo pacienti s určitým zdravotním stavem, jako je gastrointestinální porucha nebo zhoubná anémie, spadají do této kategorie. Striktní vegetariáni nebo vegani mohou také potřebovat doplňky B-12, zejména během těhotenství. Vitamin B-12 nemá přijatelnou horní úroveň příjmu. To znamená, že vedlejší účinky vitaminu jsou nepravděpodobné, i když užíváte velké dávky.

Warfarin

Warfarin je lék na léčení krve. Zabraňuje vytváření nebo růstu krevních sraženin. Lékaři typicky předepisují tento lék jednotlivcům s protetickými srdečními ventily, těmi, kteří utrpěli infarkt a těmi, kteří mají určité typy nepravidelných srdečních tepů. Mezi časté nežádoucí účinky léku patří plyn, únava, bledá kůže, pocit chladu nebo mrazení, změna ve způsobu chuti a vypadávání vlasů. Má také potenciál způsobit nekrózu nebo gangrénu. Pokud zaznamenáte jakékoliv neobvyklé změny po podání tohoto léku, zavolejte lékaře. Lék také negativně interaguje s mnoha doplňky a léky, takže je důležité, abyste informovali svého lékaře o všech současných lécích a doplňcích, než začnete užívat warfarin.

Interakce

Je nepravděpodobné, že B-12 a warfarin budou vzájemně negativně ovlivňovat, tvrdí Drugs.com Interaction Checker. Nicméně, jen proto, že interakce mezi oběma není známá, neznamená, že neexistuje. Při užívání vitaminu B-12 s warfarinem vždy informujte lékaře o nějakých neobvyklých vedlejších účincích. Antikonvulziva, chemoterapeutické léky, některé léky proti dnu, H2 blokátory, inhibitory protonové pumpy, sekvestranty žlučových kyselin, léky na diabetes a antibiotika mohou negativně ovlivňovat jak vitamín B-12, tak warfarin. Warfarin může také negativně ovlivňovat aspirin, nesteroidní protizánětlivé léky, heparin, léky proti chladu nebo alergii, antidepresiva, perorální kontraceptiva, léky proti štítné žláze, léky proti bolesti, léky na srdce, streptokinasu, urokinázu a tiklopidin. Také interaguje s bylinnými doplňky, jako jsou bromelainy, brusinkové výrobky, dong quai, česnek, ginkgo biloba, třezalku tečkovanou, koenzym Q10, ženšen a dřín.

Varování

Ať už užíváte vitamín B-12 nebo ne, může mít warfarin vážné a život ohrožující reakce. Lék může způsobit závažné krvácení, které může způsobit smrt. To je pravděpodobnější u lidí nad 65 let a u těch, kteří užívají velké dávky léků. Je také pravděpodobnější, že lidé, kteří se pravidelně účastní sportů nebo činností, které mohou způsobit vážná zranění. Pokud dojde k jakémukoli krvácení ze střihu, který nezastaví v obvyklém čase, zavolejte lékaře. Pokud se u Vás objeví krvácení z krve, vykašlávání nebo zvracení krve, zvýšené menstruační potíže nebo neobvyklé krvácení z vaginálního systému, bolesti hlavy, závratě, slabost, bolest, otok nebo nepohodlí, zavolejte i svého lékaře.