Co je to dietní plán společnosti Feingold?

Porucha hyperaktivity s deficitem pozornosti nebo ADHD je stav charakterizovaný impulzivním chováním, obtížemi pozornosti a hyperaktivitou. Tato běžná porucha postihuje 3 až 5 procent dětí ve Spojených státech, uvádí MedlinePlus. Léčba ADHD často zahrnuje užívání předepsaných léků. Feingoldova strava byla také použita ke snížení různých příznaků ADHD.

Feingoldova strava je eliminační strava, což znamená, že z jídelníčku je vyloučeno mnoho různých druhů potravin, aby se zjistilo, zda se chování spojené s ADHD zlepší. Potraviny, které jsou vyloučeny ve stravě Feingold, zahrnují potraviny, které obsahují určité konzervační látky. Konzervační prostředky, kterým je třeba se vyvarovat, jsou BHA, BHT a TBHQ. Tyto sloučeniny slouží jako antioxidanty, což znamená, že brání složkám potravy z oxidace a zkažení.

Feingoldova strava také vylučuje všechny potraviny, které mají umělé barviva. Barviva jsou často přidávány do zpracovaných potravin, které jim dávají mimořádně jasnou barvu. Tyto barvy musí být uvedeny v seznamu složek a často mají názvy jako “červená 40” nebo “žlutá # 1”. Mnoho potravin, které jsou prodávány k dětem, obsahuje barviva, jako je želatina a cereální snídaně.

Potraviny a léky vyráběné se skupinou chemicky příbuzných sloučenin nazývaných salicyláty jsou také vyloučeny ze stravy Feingold. Jedním z běžných léků, které jsou vyrobeny ze směsi salicylátu, je aspirin, a proto lidé, kteří jedou Feingoldovou dietu, jsou poučeni, aby se vyhnuli této bolesti. Mnoho přírodních potravin, které obsahují salicyláty, je také vyloučeno ve stravě Feingold, včetně jablek a jablečného džusu, chilli papriček, chili prášek a papriky, rajčata, švestky, slivky, bobule, broskve, pomeranče a hrozny.

Harvard Health Publications uvádí, že ačkoli někteří rodiče hlásili, že jejich děti s ADHD měly značný prospěch z jídla přísné stravy Feingold, žádné vědecké studie neuvedly údaje podporující účinnost této stravy při snižování příznaků ADHD. Ujistěte se, že se s pediatrem svého dítěte poradíte předtím, než začnete s dietou Feingold, zejména proto, že tato strava vylučuje mnoho ovoce a zeleniny, které by jí poskytly zdravé živiny.

Bez konzervantů

Žádné barvy

Žádné salicyláty

Úvahy