Jaké jsou výhody lněného semene v kombinaci s jogurtem?

Přestože jogurt je již nabitý četnými základními živinami, které vaše tělo potřebuje denně, přidáním lněného semínka k jogurtu se dostane živiny, které nebudete jíst samotným jogurtem. Posypání lněného semínka v jogurtu může dokonce pomoci snížit riziko vzniku chronických onemocnění. Přidání lněného semínka do jogurtu však také zvyšuje jeho obsah kalorií.

Extra živiny

Kombinace nízkotučného jogurtu s lněným semínkem vám poskytne dobrou směs bílkovin, sacharidů a zdravých tuků, které nedostáváte pouze jogurtem nebo lněným semínkem. Jogurt je bohatý na bílkoviny, sacharidy, vápník, fosfor, draslík a vitamíny B, zatímco lněné semínko je s vysokým obsahem vlákniny a nenasycených mastných kyselin – zejména kyseliny alfa-linolenové s omega-3 mastnými kyselinami nebo ALA. Přidáním pouze 1 polévkové lžíce mletého lněného semínka se podle Institutu lékařství poskytuje asi 2 gramy ALA, což přesahuje denní požadavky na ALA u mužů a žen.

Zvýšená šíitost

Bílkoviny a vlákniny jsou živiny, které zvyšují pocit sytosti, čímž se cítíte plné po delší dobu, aniž byste konzumovali další kalorie. Jogurt je bohatý na bílkoviny a lněné semínko je plněno vláknem. Proto posypání lněného semínka na jogurtu zvyšuje sýtost více než jen jogurt. Konzumace kombinace lněného semínka a nízkotučného jogurtu je vynikajícím způsobem, jak řídit váš hlad – a celkový příjem kalorií – pro řízení zdravé hmotnosti.

Snížené riziko onemocnění

Vzhledem k vysokému obsahu omega-3 a vlákniny v lněném semínku může přidání jogurtu ke snížení rizika vzniku chronických onemocnění. Lékařské centrum Univerzity v Marylandu uvádí, že lněné semínko bohaté na ALA může snížit hladinu cholesterolu v krvi, riziko srdečního záchvatu a mrtvice a případné riziko vzniku rakoviny. Lékařské centrum Univerzity v Marylandu také konstatuje, že lněné semínko může pomoci zlepšit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka a poruchy nálady. Probiotika nacházející se v jogurtu jsou přínosem pro zdraví trávicího traktu a mohou pomoci léčit průjmy a syndrom dráždivého střeva.

Úvahy o kaloriích

Přidání lněného semínka do jogurtu mírně zvyšuje váš příjem kalorií. Jedna polévková lžíce mletého lněného semínka obsahuje 37 kalorií, podle údajů Národního ministerstva zemědělství National Nutrient Database for Standard Reference. Nicméně, protože stejná 1 lžíce lněného semínka obsahuje 2 gramy dietních vláken, ne všechny kalorie v lněném semene jsou tráveny a absorbovány tělem. Použití lněného semínka v moderování jako součást vyváženého jídelního plánu pravděpodobně nepovede k nárůstu hmotnosti.