Nebezpečí nápojů s pitnou energií a cvičení

Podle průzkumu trhu s obalovými fakty byl trh s energetickými nápoji v roce 2006 více než 5,4 miliardy dolarů. Další studie společnosti Simmons Market Research Bureau zjistila, že 62 procent lidí ve věku 18 až 24 let užívalo energetický nápoj v průběhu roku 2005. Zatímco sportovní nápoje jsou určeny k dodávce potřebných elektrolytů a usnadňují hydrataci, stále populárnější energetické nápoje jsou navrženy pouze K dočasnému zvýšení energie. Použití těchto nápojů k dodávání energie pro cvičení může mít negativní účinky na zdraví.

Negativní účinky na hydrataci

Energetické nápoje se silně spoléhají na kofein a cukr na zvýšení energetické účinnosti, kterou poskytují. Vysoká hladina cukru v těchto nápojích může skutečně zpomalit schopnost vašeho těla absorbovat potřebné tekutiny, při použití ve spojení s cvičením může způsobit dehydratace a gastrointestinální potíže. Výrobci energetických nápojů rychle poukazují na to, že jejich výrobky nejsou určeny k výměně tekutin. Nicméně, málo je řečeno o jejich potenciálním negativním účinku na hydrataci.

Kofein

Spolu s cukrem je kofein dalším hlavním zdrojem kopnutí energetického nápoje. Etiketa může obsah kofeinu přímo uvést nebo může být skrytá v jiných složkách, které obsahují kofein, jako například guarana nebo yerba. Některé energetické nápoje obsahují zhruba stejné množství kofeinu na jeden porce jako jednu až tři šálky kávy. Ekvivalent tří šálků kávy se může zdát neškodný, ale studie publikovaná v časopise Journal of American College of Cardiology ze dne 17. ledna 2006 ukazuje, že kofein obsažený v pouhých dvou šálcích kávy zabraňuje tělu vstřebávat Průtok krve do srdce během cvičení. Navíc množství kofeinu se liší od nápoje k pití. Některé obsahují až 500 mg. Podle Dr. Rolanda Griffithse z Johns Hopkins School of Medicine, by to mohlo způsobit intoxikaci kofeinu pro osobu, která není zvyklá na kofein. Kofeinová intoxikace vyvolává úzkost, nespavost, nevolnost, zvracení, třes a rychlou srdeční frekvenci.

Další ingredience

Typický energetický nápoj může obsahovat až 8 000 procent doporučeného denního množství určitých vitamínů B. Obvyklé vysoké dávky vitaminu B6 mohou způsobit poškození nervů a mohou vést k nedostatku vitamínu B12. Dlouhodobé účinky velkých dávek jiných běžných energetických nápojů na tělo během cvičení jsou nezkušené a neznámé. Přísady jako taurene, gingko biloba a ženšen nebyly podrobeny rozsáhlému testování.

Neregulované

Pokyny a upozornění na etiketách energetických nápojů mohou být strašidelné čtení. Navzdory rostoucímu používání těchto nápojů nejsou regulovány FDA. Písem napsaný Dr. Griffithsem a podepsaným 100 lékaři a vědci byl v roce 2008 zaslán FDA a požádal, aby byl limit stanoven na množství stimulantů, které mohou obsahovat. Požádala také, aby výrobce byl povinen uvést obsah kofeinu, jakož i varovný štítek. Politikou FDA není, aby se k petici zabývala.