Co je v krvi bakterie?

Bakterie v krvi jsou také známé jako bakterémie nebo otravy krve. Podle Mayo kliniky je termín “otravy krve” zavádějící, protože přítomnost bakterií v krvi způsobuje problémy, nikoliv jed. Wrong Diagnosis.com, webová stránka udržovaná Health Grades Inc., říká, že bakterémia je stav, při kterém bakterie napadají krevní oběh.

Symptomy

Podle Wrong Diagnosis.com příznaky bakterií v krvi zahrnují zvýšenou srdeční frekvenci, zvýšení nebo snížení tělesné teploty, zvýšenou rychlost dýchání, snížený kyslík v krvi a pocení spojené s zimnicí. Klinika Mayo uvádí, že příznaky bakterémie zahrnují také nevolnost, zvracení, bolest břicha a pocit extrémně špatného stavu.

Příčiny

Podle Wrong Diagnosis.com mohou být bakterie v krvi způsobeny komplikací z jiného stavu nebo mohou být příznakem jiného základního problému. Klinika Mayo říká, že bakterie vstupují do krve rázem nebo infekcí. Často k tomu dochází během lékařské nebo zubní procedury.

Diagnóza

Klinika Mayo říká, že bakterie v krvi jsou obvykle diagnostikovány prováděním krevní kultury. Jiné testy jsou zaměřeny na identifikaci původu infekce a mohou zahrnovat analýzu moči, kultivaci rány a spinální tekutiny, rentgenové záření, CT vyšetření, ultrazvuk a MRI.

Léčba

Podle Mayo Clinic léčba zahrnuje hospitalizaci s podáním intravenózních antibiotik. Bakterie v krvi jsou vážným stavem a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Wrong Diagnosis.com uvádí, že bakterie může vyžadovat následující léčby: antibiotika, antifungální látky, antimikrobiální látky, steroidy, náhrada tekutin a krevní transfúze.

Komplikace

Klinika Mayo říká, že bakterie v krvi se mohou rychle stát život ohrožujícím stavem. Podle Wrong Diagnosis.com, jakmile bakterie vstoupí do krevního řečiště, může se infekce snadno rozšířit do jiných oblastí těla, což může vést k abscesům, meningitidě a zánětu orgánů, jako je srdce a břišní dutina. Bakterie v krvi mohou také vést k sepse, šoku, neobvyklému srážení krve, selhání orgánů a nakonec smrti.

Bakterémie a septikémie se často vzájemně zaměňují. Podle mayo kliniky je septikemie nebo sepse život ohrožujícím výsledkem bakteriémie, která ovlivní funkci orgánu a nakonec vede k smrtelnému poklesu krevního tlaku. Celková sepse je tedy reakcí těla na bakterie v krvi.

Bacteremie vs. Septicie