Jaké účinky má laktóza na lidské tělo?

Typ sacharidů najdete laktózu v mléce a mléčných výrobcích. Jedná se o disacharid nebo molekulu cukru složenou ze dvou cukrů – glukózy a galaktózy. Kromě mléčných výrobků může být laktóza také ve zpracovaných potravinách, protože výrobci přidávají mléčné deriváty do produktů, jako jsou pečivo, směs palačinek, zpracované maso a smetany na kávu. Laktóza může mít pozitivní i negativní účinky na vaše tělo.

Energie

Sacharidy jsou makroživiny, které vaše tělo preferuje jako svůj primární zdroj energie. Laktóza proto může sloužit jako palivo k napájení vašich aktivit. Jakmile vaše tělo tráví laktózu, cukry vstupují do buněk, kde se metabolizují na energii. Vaše tělo využívá energii k podpoře fyzického cvičení a udržení bazálního metabolismu. Kromě toho spotřebovává laktóza náhradou bílkovin z potravy, která slouží jako zdroj energie, a naopak umožňuje budování svalů a provádění dalších funkcí údržby.

Přibývání na váze

Pokud kalorie, které užíváte, převyšují množství kalorií, které spalujete, přebytečné zásoby jsou jako tuky. Například pokud konzumujete více laktózy než potřebujete, vaše tělo převádí cukry, které nespalují na mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny se hromadí v tukové tkáni jako energetické rezervy. Proto může vysoký příjem laktózy vést k nárůstu hmotnosti v závislosti na vašich celkových výdajích na kalorie. Nadměrné zvýšení hmotnosti může vést k obezitě, což je podmínka extrémní nadváhy, která zvyšuje riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárních poruch a diabetu 2. typu.

Trávicí potíže

Než vaše tělo může těžit z energie obsažené v laktosy, musíte ji trávit na své monosacharidy, které jsou tvořeny působením trávicího enzymu laktázy. Nicméně, vaše střevní buňky nemusí produkovat žádnou nebo dostatečnou laktázu k dosažení trávení. V tomto stavu nazývaném nesnášenlivost laktosy, nedotčená laktóza, která prochází vaším gastrointestinálním traktem, může způsobit zažívací potíže. Mezi obvyklé příznaky nesnášenlivosti laktózy patří bolest břicha, nadýmání, nevolnost, plyn a uvolněné stolice.

Úvahy

Chcete-li zmírnit negativní účinky laktózy na vaše tělo, můžete upravit stravu v závislosti na problému, který tento cukr způsobuje. Pokud laktóza, kterou konzumujete z mléčných výrobků, vede k nadměrné spotřebě kalorií, možná budete muset snížit příjem nebo zvýšit svou úroveň fyzické aktivity. Pokud laktóza způsobuje zažívací potíže, můžete se vyvarovat potravinářských výrobků s vysokým obsahem laktosy nebo užívat komerčně dostupné doplňky laktázy při konzumaci potravin bohatých na laktózu.