Co je nejlepší chůze pro někoho s artritidou?

Artritida je onemocnění, které postihuje muskuloskeletální systém, zejména klouby. Typy artritidy, jako je revmatoidní a osteoartritida, ovlivňují klouby různými způsoby. Artritické problémy zahrnují bolest, ztuhlost, zánět a poškození chrupavky, což může způsobit slabost, nestabilitu a viditelné deformity. Dobré vycházkové boty mohou pomáhat zmírnit artritické symptomy v nohou tím, že snižují riziko bolestivých deformací nohou, jako jsou bunny a hammertoes. Ačkoli správné boty mohou zmírnit bolest artritidy, neměly by být považovány za náhradu za léčbu artritidy.

Osteoartróza

Osteoartritida rozkládá kostní chrupavku mezi klouby. Jak se chrupavka zhoršuje, vystavené kosti se třejí proti sobě, takže kloub již nefunguje v hladkém pohybu. Osteoartróza může způsobovat bolest a limpování při chůzi a lezení po schodech nahoru a dolů. U pacientů s osteoartritidou chrupavka v noze ztrácí elasticitu a začne se cítit tuhá. Často se chrupavka úplně rozpadá na opotřebení kloubů, vzniká zánět, bolest a otok. Nejlepší vycházková obuv pro osteoartrózu zahrnuje absorpci nárazů, aby se minimalizovalo namáhání chrupavky, a dobrá podpora klenby, která zabraňuje tomu, aby se noha úplně zploštila a oslabila chrupavku dále. Bota by se měla pohodlně hodit kolem špičky, aby se minimalizovaly tlakové body, a měly by být dostatečně široké, aby umožnily otoky. Zvažte roztažitelnou botu pro změnu velikosti a tvaru nohy kvůli nadměrnému otoku.

Revmatoidní artritida

Rheumatoidní artritida je onemocnění imunitního systému. Imunitní systém napadá zdravé buňky omylem, plní klouby tekutinou a způsobuje bolest a zánět. Nakonec se chrupavky nosí a kosti se ztrácejí, což má za následek omezenou funkci a mobilitu. Revmatoidní artritida může způsobit silné otoky, ztuhlost, kouli bolesti nohou a ploché nohy. Zvažte chodící botu s kloubovým dnem pro snížení stresu na nohou. Také si vyberte botu s vhodnou podpěrou oblouku a tlumením nárazů, abyste minimalizovali další poškození, kloubní napětí a zánět. Uvolněná botka, zejména kolem špičky, zmírní tlakové body. Chcete-li vložit artritické prsty, vyberte si nastavitelný popruh nebo boty bez šněrování. Je-li předepisován vlastní orthotikus, ujistěte se, že boty pro vycházku mají extra hloubku a odnímatelné vložky, aby se mohly přizpůsobit.

Artritida kolena

Nejběžnější formou artritidy kolena je osteoartróza, která postupně způsobuje zhoršení kloubní chrupavky. Chůdná botka, která snižuje zatížení kolenních kloubů, může pomoci zmírnit bolest. Podle Nadace Arthritis, ploché a pružné vycházkové boty vytvářejí méně stresu v koleni než stabilní boty, jako jsou např. Boty a tenisky. Pro artritické kolena vyberte flexibilní botu s nízkou neklouzavou patou.

Tipy

Pro perfektní fit, shop pro vycházkové boty, když jsou vaše nohy otoky. Přemístěte nohu na přední stranu boty a vložte ukazováček za patu, pokud je pro prst dostatečně prostor, botka správně padne. Vyberte si botu se širokou špičkou, protože úzká špička může zhoršit deformity nebo otok prstů a způsobit další bolest.