Co se stane, pokud novorozence pije kravské mléko?

Děti by neměly pít kravské mléko do věku nejméně 12 měsíců, jak uvádí Americká pediatrická akademie. Novorozenci s nezměněným kravským mlékem mohou vyvinout závažná onemocnění, včetně průjem, anémie a nerovnováhy elektrolytů. Tyto následky mohou způsobit trvalé poškození a mohou ohrozit život novorozence. Za žádných okolností není kravské mléko přijatelnou náhražkou mateřského mléka nebo komerčně dostupné kojenecké výživy.

Nutriční nedostatky

Zpráva Americké akademie pediatrického výboru pro výživu z roku 1992 prokázala, že děti, které pijí nezpracované kravské mléko, trpí významnými nedostatky železa, kyseliny linolové a vitaminu E. Anémie způsobená nedostatkem železa je jedním z nejčastějších a nejvážnějších problémů spojených s konzumací kravského mléka Novorozenci. Pokud tento nedostatek neudělí, může to vést k poruchám celoživotního učení a zpožděnému vývoji motorů. Přestože AAP konstatuje, že novorozenci, kterým byly podávány železné doplňky s kravským mlékem, mohou udržovat normální hladinu železa, organizace poznamenává, že tyto “neřeší celkovou nutriční přiměřenost stravy dítěte”.

Podvýživa

Novorozenci, kteří dostávají kravské mléko, dostávají nadměrné množství některých živin a minerálů. AAP konstatuje, že kravské mléko obsahuje nadměrné množství draselných a sodných elektrolytů, které regulují příjem tekutin. Ty mohou vybírat nově narozené novorozené dítě a mohou způsobit vážné onemocnění, když dítě ztratí tekutinu kvůli potu nebo průjem. Kravské mléko také obsahuje výrazně více bílkovin než lidské mateřské mléko a rozvíjející se zažívací trakt novorozence není schopen dostatečně odvodit od něj dostatečnou výživnou hodnotu.

Gastrointestinální podráždění

Americká pediatrická akademie uvádí, že sloučeniny v kravském mléce mohou dráždit podšívku žaludku a tlustého střeva dítěte. To může vést k bolesti břicha, stejně jako ztrátě krve v stoličce dítěte. V průběhu času může ztráta krve způsobená podrážděním trávicího ústrojí způsobit nebo zhoršit chudokrevnost. Certifikovaný laktační konzultant Kelly Bonyata také zaznamenává vyšší výskyt průjmu a zvracení u dětí, které pijí celé kravské mléko.

Alergické reakce

Děti, kterým bylo podáno kravské mléko v časném životě, mají větší pravděpodobnost výskytu alergií na mléko než kojenci krmení mateřským mlékem nebo receptorem. Podle Bonyaty vysoký obsah proteinů z kravského mléka podstatně zvyšuje pravděpodobnost alergické reakce ve srovnání s kojeneckou výživou, která obsahuje méně alergenních sloučenin. Alergie kravského mléka může mít dlouhodobé důsledky pro celkové nutriční zdraví dítěte a za určitých okolností mohou být alergie na potraviny fatální.