Jaké jsou výhody extraktu z artičoků z pití?

Výtažek z artyčoku je skutečně vyroben z listů rostliny artičoků, které rostou podél stonku, spíše než květinové pupeny zeleniny podobné planetě. Zatímco se tradičně používá ke stimulaci ledvin a zvyšuje produkci žluči v játrech, listy artyčoku jsou dnes běžněji používány k léčbě gastrointestinálních poruch a mohou také pomoci regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

Zlepšuje funkční dyspepsii

Dyspepsie, někdy jednoduše nazývaná porucha trávení, je charakterizována příznaky nadýmání, nízké chuti k jídlu, nevolnost a možná průjem nebo zácpa. Článek publikovaný v časopise “Alimentary Pharmacology and Therapy” v roce 2003 informoval o rozsáhlé šesti týdnové studii, ve které lidé trpící funkční dyspepsií zaznamenali zlepšené příznaky a kvalitu života po podání 320 miligramů extraktu artyčoku. Bylo zjištěno, že symptomy dyspepsie byly výrazně lepší ve srovnání s kontrolní skupinou, vědci dospěli k závěru, že výtažek z artyčoku může pomoci zlepšit symptomy těch, kteří trpí dyspepsií.

Pomáhá regulovat cholesterol

Článek publikovaný v únoru 2013 v “Mezinárodním věstníku o potravinářských vědách a výživě” projednal studii, která zjistila, že dávka 250 miligramů extraktu artyčoku může pomoci regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Ve studii, která se uskutečnila na 92 ​​lidských subjektech během osmi týdnů, vědci zjistili, že hladiny celkového cholesterolu jsou sníženy a že hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou nebo LDL cholesterolu, které přispívají k tvorbě plaku v tepnách, byly také Snížena. Výzkumníci také našli významný vzestup hladin lipoproteinů s vysokou hustotou nebo HDL cholesterolu, které mohou přispět ke zlepšení arteriálního zdraví. To vedlo k závěru, že extrakt z artičoku může pomáhat řídit mírné hladiny vysokého cholesterolu.

Pomoc při trávení

Studie zaznamenaná v “Biologickém a farmaceutickém zdraví” v roce 2010 zjistila, že rychlost uzdravení u potkanů ​​s poraněním zažívacího traktu vzrostla poté, co jim byl podán extrakt z artičoku. Výzkumníci zjistili, že dávky v rozmezí 125 až 500 miligramů extraktu artyčoku na kilogram tělesné hmotnosti vedly ke zlepšení zdravotního stavu sliznic v žaludeční výstelce. Účinky extraktu byly pozorovány u zdravých jedinců i u osob trpících stresovými poraněními. Zatímco výsledky jsou slibné, vědci poukazují na to, že je zapotřebí další studie dávkování a účinnosti u lidí, než může být extrakt z artičoku doporučen jako potenciální léčba vředů nebo jiných problémů trávicího traktu.

Jak to přijmout

Extrakt z artyčoku přichází v různých koncentracích, ale nejčastěji se spotřebuje po přidání do čajů, polévek a vody. Pokud nemůžete najít výtažek z artyčoku, můžete také udělat artyčokový listový čaj nebo konzumovat až 6 gramů listů sušených artyčoku denně. Nicméně si to vezmete, měli byste rozšířit vaši spotřebu ven během dne. Zatímco neexistují žádné významné vedlejší účinky, bezpečnost listu artyčoku ještě nebyla důkladně studována. Lékařské centrum NYU Langone doporučuje, aby se těm těhotným a ošetřujícím ženám vyhýbala, stejně jako těm, kteří mají závažné onemocnění jater nebo ledvin. Pokud uvažujete o extrakci výtažku z artyčoku, poraďte se s ním nejdříve svým lékařem.