Jaký je rozdíl mezi trans tukem a hydrogenovaným olejem?

Všechny tuky mohou při vystavení působení kyslíku vyvolat horkou chuť a vůni. Výrobci mají tři nedokonalé způsoby, jak tomu zabránit: použití vzduchotěsného těsnění kombinovaného s chlazením, přidání antioxidantů k soutěži o kyslík nebo hydrogenace, která stabilizuje ropný olej, ale také vytváří trans-tuky, jak uvádí Eleanor Whitney a Sharon Rolfes v “Porozumění výživě. ”

Identifikace

Hydrogenované oleje prošly chemickým procesem, který přidává vodíkové atomy k mononenasyceným nebo polynenasyceným tukům, aby se snížil počet dvojných vazeb. Tento proces zvyšuje jejich skladovatelnost tím, že tuky jsou více nasycené a tudíž méně náchylné k tomu, aby se zhoršily. Některé trans-tuky jsou výsledkem, když se vodík přidává do rostlinného oleje procesem hydrogenace. Trans-tuky jsou pevnější než olej a méně pravděpodobné, že se zkazí, takže jídlo má delší skladovatelnost.

Potravinové zdroje

Většina tuků obsahuje směs nasycených, mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin. Když jsou rostlinné oleje částečně hydrogenovány, stávají se roztíratelnými margarinovými výrobky. Mastné kyseliny, které jsou plně naplněny atomy vodíku, jsou nasycené a obvykle pevné při pokojové teplotě. Živočišné tuky, jako je máslo, hovězí lůj a sádlo, stejně jako tropické oleje, jako je kokos a palma, se většinou skládají z nasycených mastných kyselin, komerčně upečené zboží, jako koláče a sušenky, a také smažené potraviny včetně francouzských hranolků A koblihy mohou obsahovat trans-tuky. Zkratky a margaríny mohou být také vysoké v trans tuku, poznamenává Harvardská škola veřejného zdraví. Použití trans-tuků v komerčních potravinách se v posledních letech snížilo kvůli zdravotním problémům. Méně než 0,5 gramu může být zaokrouhleno dolů na nultý gram trans-tuku na výživových štítcích, takže pokud konzumujete několik jídel těchto potravin, můžete překročit doporučené limity.

Úvahy

Hydrogenace má dvě výhody. Prodlužuje trvanlivost a mění strukturu potravin. Hydrogenované tuky vytvářejí šupinovité krustě a krémové pudinky. Nevýhodou hydrogenace je to, že polynenasycené tuky jsou více nasycené a snižují jejich zdravotní výhody. Další nevýhodou je, že některé z molekul, které zůstávají nenasycené, mění tvar a stávají se trans mastnými kyselinami. Tento rozdílný tvar ovlivňuje jejich funkci ve vašem těle. Trans mastné kyseliny se chovají spíš jako nasycené tuky než jako nenasycené tuky a mohou mít podobné nežádoucí účinky na vaše zdraví.

Význam

Hydrogenované tuky zvyšují hladinu cholesterolu, a proto zvyšují riziko srdečních onemocnění, tvrdí American Heart Association. Trans-tuky jsou špatné ve dvou případech, uvádí Harvardská škola veřejného zdraví. Zvyšují váš lipoprotein s nízkou hustotou, “špatný” cholesterol a snižují váš lipoprotein s vysokou hustotou, “dobrý” cholesterol, takže tato kombinace nízkého HDL a vysokého LDL zvyšuje vaše riziko onemocnění srdce dvěma způsoby. Kardiovaskulární onemocnění je hlavní příčinou úmrtí jak u mužů, tak u žen.