Proč vám vitamíny způsobují onemocnění?

I když je nejlepší, abyste získali všechny živiny, které potřebujete, díky dobře zaoblené výživné stravě, může být nezbytné, abyste si užívali vitamíny, pokud máte nedostatek některých živin. Tyto vitamíny by měly mít pocit, že se budete cítit lépe, zmírníte všechny příznaky nedostatku, který jste možná zažili. Ale někteří lidé mohou po nabývání vitamínů pociťovat bolest v žaludku nebo nevolnost. Dalším nebezpečím je toxicita z užívání megadóz určitých vitamínů. Chcete-li se vyhnout těmto potížím, poraďte se s lékařem o tom, kolik vitamínů užíváte a kdy.

Železo je Blame

Mnoho multivitaminových doplňků jsou ve skutečnosti multivitamínové a minerální doplňky. To může znamenat, že to nemusí být vitamin, ale možná minerál, který vám způsobuje, že se cítíte špatně. Minerální železo může například způsobit žaludeční křeče, průjem a nevolnost, podle MedlinePlus. Pokud tomu tak je, vyhledejte vitamínový doplněk bez železa, pokud váš lékař říká, že nepotřebujete další. Pokud budete potřebovat žehličku, MedlinePlus navrhne užívání doplňku s jídlem, aby se minimalizovalo žaludeční potíže.

Přijdete příliš mnoho

Užívání megados vitamínů může způsobit, že jste nemocní. Platí to zejména pro vitamíny rozpustné v tucích, protože vaše tělo nevylučuje přebytek ve Vaší moči, stejně jako u vitamínů rozpustných ve vodě. Místo toho úrovně staví ve vašem těle a způsobují nežádoucí účinky, i když byste to museli udělat spoustu. Podle webové stránky Merck Manual jsou nauzea a průjmy příznaky toxicity vitamínů A, D a E. Abyste tomu zabránili, neužívejte více než doporučený denní příjem. U vitamínu A je doporučený příjem 700 mikrogramů u žen a 900 mikrogramů u mužů. Všimněte si, že pouze předformovaný vitamín A – označený jako “vitamin A” na štítku – má riziko toxicity, nikoliv vitamín A ve formě beta karotenu. U vitaminu D je doporučený příjem 15 mikrogramů denně a u vitaminu E 15 miligramů.

Jsi těhotná

Pokud očekáváte, pravděpodobně už prožíváte nějakou nevolnost. Pravděpodobně také užíváte prenatální vitamin. Ta druhá často zhoršuje bývalou a mnoho maminky, které se mají stát, je obtížné popsat denní pilulku, kterou oni a jejich děti potřebují. Velikost obličeje a všech různých živin, které obsahuje, zejména vysoké dávky železa, jsou na vině, říká internetová stránka What To Expect. Zkuste si vzít váš prenatální vitamin s trochou jídla nebo rozbijte tabletu ve dvou a užívejte jednu dávku ráno a jednu večer před spaním. Webové stránky Co očekávat také navrhuje požádat svého lékaře o prenatální vitamin s vysokým obsahem vitamínu B-6, který může pomoci zmírnit nevolnost.

Potřebujete vitamíny?

Pokud užíváte vitamíny, máte pocit, že se necítíte a váš lékař vám nedoporučil, abyste si je vzali, můžete zvážit, zda jste se vzdal denní tabletky. Odborníci jsou rozděleni na to, zda stojí za to. Webová stránka společnosti Berkeley Wellness říká, že většina lidí nepotřebuje vitamínový přípravek, pokud není starší 60 let, těhotná nebo jíst veganskou dietu. Žena, která doufá, že otěhotní, by měla užívat doplněk kyseliny listové. Pokud nepatříte do jedné z těchto skupin a chcete se vyvarovat nevolnosti z vitamínů, vypusťte pilulky. Místo toho jíst vyváženou stravu včetně potravin bohatých na živiny, jako jsou tmavé zelené listy, sladké brambory, ořechy a semena, losos, celozrnné, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a vejce.