Co je prášek ribózy?

Typ cukru, který vaše tělo používá pro palivo, je D-ribóza prodávána pro sportovní výkon a běžně se vyskytuje v práškové formě. Prášek se obvykle smísí s vodou nebo jiným nápojem. Kromě nároků na sportovní vylepšení může mít D-ribóza terapeutický přínos pro pacienty s chronickou únavou nebo fibromyalgií.

D-ribóza je forma sacharidů, která hraje rozhodující roli při produkci adenosintrifosfátu. ATP je vysokoenergetická molekula a hlavní zdroj energie pro všechny buňky těla. Jeho úloha při pomoci tělu produkovat energii vedla k jeho použití jako sportovní doplněk. Zatímco tento sacharid je přítomen v rostlinách a zvířatech, množství potravin je pro navrhované přínosy příliš nízké. Typická doporučená dávka pro sportovní výkonnost je mezi 1 a 10 gramy denně, podle New York University Langone Medical Center.

Přestože D-ribóza pomáhá vašemu tělu produkovat energii, nemusí se podle studie z prosince 2005 v “Mezinárodním žurnálu sportovní výživy a metabolismu cvičení” překládat do lepšího atletického výkonu. Vědci zkoumali účinek D-ribózy před a během intenzivního cvičení na zdravé muže cyklisty. Studie prokázala, že doplňování D-ribózy selhalo v ovlivnění cvičební kapacity nebo metabolických markerů.

D-ribóza nemusí zlepšit sportovní výkon, ale údaje naznačují, že má výhody, pokud máte syndrom chronické únavy nebo fibromyalgii. Jacob Teitelbaum a jeho kolegové provedli studii zahrnující účastníky s diagnózou chronické únavy nebo fibromyalgie, kteří užívali 5 gramů D-ribózy třikrát denně po dobu tří týdnů. Doplňování D-ribózy vedlo k 61% zvýšením energie, 37% zvýšení pohody, 29% zlepšení spánku, lepší duševní jasnost a snížená bolest. Výsledky byly zveřejněny v časopise The Open Pain Journal v roce 2012.

Nebyly hlášeny žádné závažné nežádoucí účinky při užívání D-ribózy, uvádí NYU Langone Medical Center. V současné době chybí formální bezpečnostní studie. D-ribóza může způsobit vedlejší účinky. Mezi ně patří nevolnost, bolest hlavy, žaludeční nepohodlí, průjem a nevolnost, podle NYU Langone. Pokud užíváte závažné příznaky, u kterých se domníváte, že souvisejí s D-ribózou, přestaňte užívat.

Co to je

Není efektivní pro sportovní výkon

Výhody chronické únavy a fibromyalgie

Doplňková bezpečnost