Co je vysoká hladina cukru v krvi?

Podle Americké asociace diabetiky (ADA) je ve Spojených státech téměř 18 milionů diabetiků, přičemž téměř 25 procent z nich si neuvědomuje, že mají onemocnění. Diabetes je vážná metabolická porucha, která je způsobena tím, že pankreas nedělá dost Inzulín nebo odpor těla. Inzulin je hormon, který pomáhá tělu asimilovat krevní glukózu, aby produkoval energii. Pokud se vyskytne problém s metabolizací glukózy v krvi, její koncentrace se zvýší v krvi, což je stav nazývaný hyperglykemie nebo vysoká hladina cukru v krvi.

Vzestupy a poklesy krevního cukru

Každý z nich zaznamenává mírné výkyvy hladiny cukru v krvi. Normální rozsah glykémie u zdravých jedinců je mezi 70 a 125 mg / dl. Během delší fyzické aktivity může hladina glukózy klesnout pod 50 mg / dl. Po jídle bohatém na sacharidy může růst přes 180. To je normální, říká dr. Edward Horton z centra Diabetes Center Joslin. Pokud však hladina cukru v krvi zůstane nízká nebo vysoká, objeví se příznaky.

Příčiny vysokého obsahu cukru v krvi

Nejčastější příčinou vysoké hladiny cukru v krvi je cukrovka. Existují dva typy – typ I a typ II. Diabetes typu I se nazývá insulin dependentní, protože v pankreatu není dostatek přirozeného inzulínu, takže diabetik je závislý na injekcích inzulínu. Diabetici typu I často dostanou onemocnění velmi brzy v životě, tudíž je jeho alternativní název diabetů mladistvých. Typ II se nazývá inzulín nezávislý (také nazývaný diabetes dospělého nástupu), protože tělo nemusí produkovat dostatek inzulínu nebo tělo těla může být rezistentní vůči Inzulín, a proto je podle Mayo kliniky vnímán jako nedostatek. Diabetes typu II se nazývá diabetes dospělých, protože obvykle postihuje dospělé později v životě. To představuje více než 90 procent diabetiků, podle Národního ústavu pro diabetes a onemocnění trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK).

Dlouhodobé účinky hyperglykémie

Bez ohledu na to, který typ diabetu má, jsou výsledky stejné. Hyperglykémie nebo abnormálně vysoké koncentrace krevního cukru po delší dobu jsou poprvé detekovány poté, co pacient trpí takovými příznaky jako neobvyklá žízeň, konstantní močení a hlad, hojné pocení, závratě a obecný pocit dezorientace nebo malátnosti, zprávy NIDDK. Uvnitř těla mohou vysoké koncentrace krevního cukru začít poškozovat citlivé tkáně a orgány a mohou nakonec způsobit úplné selhání systémů, podle NIDDK. Hyperglykémie zrychluje onemocnění koronární arterie, způsobuje selhání ledvin a v případě, že je nekontrolováno, může vést ke ztrátě zraku, poškození nervů a amputaci končetin.

Diagnóza vysokého obsahu cukru v krvi

Nejsnazší způsob, jak zjistit vysokou hladinu cukru v krvi, je získání krve v rámci vašeho každoročního vyšetření. Část toho, co měří, je hladina hladiny glukózy v krvi. Je důležité, aby byl test proveden na lačno, říká American Diabetes Association, protože je to dobrý ukazatel vaší normální hladiny glukózy bez vlivu cvičení nebo jídla. Normální rozmezí hladiny glukózy v krvi je 70 až 125 mg / dl. Pokud jsou vaše hodnoty vyšší než 130 mg / dl, může Vás lékař požádat o opakování testu v týdnu. Pokud jsou vaše výsledky během druhé zkoušky vysoké, bude pravděpodobně pořádán orální test glukózové tolerance (OGTT). Během OGTT je pacient požádán, aby vypil vysokou koncentraci glukózy v tekutině. Vzorky krve se odebírají na začátku a v 2hodinových intervalech po celý den, aby zjistili, jak dobře tělo zpracovává glukózu. Pokud koncentrace glukózy zůstávají vysoké, můžete mít cukrovku. Dalším způsobem testování hyperglykémie je měření hladiny hemoglobinu A1c (HbA1c). Krevní glukóza soutěží s kyslíkem tím, že se připojuje k hemoglobinu v červených krvinkách, podle Mayo Clinic. Vysoké koncentrace HbA1c mohou interferovat s tím, jak buňky dostanou kyslík z krve. Zatímco standardní testy glukózy v krvi měří množství glukózy v krvi v té době, HbA1c představuje průměrné množství glukózy v krvi po celou dobu života Vaše červené krvinky — asi 120 dní. Normální koncentrace HbA1c by měly být nižší než 7% celkového hemoglobinu, doporučuje Mayo Clinic Advisory.

Obchodování s vysokým obsahem cukru v krvi

Pokud máte podezření, že máte vysokou hladinu cukru v krvi, okamžitě navštivte svého lékaře. Možná jste měli dlouhou dobu hyperglykémii nebo diabetes – možná roky. Výsledkem toho je, že pravděpodobně již způsobilo významné poškození vašeho těla, varuje ADA. Dobrou zprávou je, že existuje řada účinných způsobů léčby vysoké hladiny cukru v krvi, včetně léků, diet a inzulínových injekcí. Patří mezi ně změny ve vaší stravě, cvičení a léky.