Jaké jsou výhody oleje z tresčích jater pro cholesterol?

Standardní doplněk v evropských a amerických domácnostech po staletí, olej z tresčích jater byl používán k léčbě různých zdravotních problémů, z nichž mnohé byly studovány a ověřeny prostřednictvím klinického výzkumu. Nicméně, až na přelomu 21. století vědci začali objevovat potenciální výhody oleje z tresčích jater při snižování hladiny cholesterolu.

Identifikace

Olej z tresčích jater se vyrábí z jater z Gadus morhua a dalších druhů tresky obecné. Ačkoli některé kultury konzumují čerstvou treskovou játra, většina lidí ji užívá ve formě doplňků, a to buď v lahvovém oleji, který je někdy ochucený, nebo kapslemi z olejů z tresčích jater.

Obecné výhody

Během počátku 20. století bylo zjištěno, že olej z tresčích jater je lékem proti rachotům a podle časopisu Medscape Journal byl také často užíván k artritidě a tuhým svalům. Může mít také přínos při léčbě vysokého krevního tlaku a Onemocnění ledvin u pacientů s diabetem typu 2.

Cholesterolové efekty

Národní instituce zdravotnictví uvádí, že současná vědecká myšlenka spočívá v tom, že rybí oleje mohou snížit hladinu cholesterolu tak, že ho zabrání vstřebávání do střeva, což svědčí o tom, že používání vitaminu B12 spolu s rybími oleji může zvýšit jejich schopnost snižovat hladinu cholesterolu. Podle “Medscape Journal”, ochranný účinek rybího oleje při snižování triglyceridů lipidů v krvi a zvýšení HDL nebo “dobrého cholesterolu” je také důsledkem účinků omega-3 mastných kyselin v oleji.

Úvahy

Existují určité důkazy, které naznačují, že antikoncepční pilulky mohou ovlivňovat výhody rybích olejů, které snižují hladiny triglyceridů, takže pokud užíváte antikoncepci a máte také vysoké hladiny lipidů v krvi, včetně triglyceridů a cholesterolu, měli byste se poradit se svým lékařem o použití rybího oleje Doplňky. Pro všechny ostatní osoby doporučuje internetový server MedlinePlus pro národní léčebné insti- tuce užívání 1 až 4 g denně rybích olejů k léčbě vysokého cholesterolu a triglyceridů.

Expertní přehled

Studie vedená H. Shimokawou a P.M. Vanhoutte a zveřejněný v roce 1988 v časopise Circulation American Heart Association zkoumala účinky doplňků oleje z tresčích jater na vysoký cholesterol a vytvrzené tepny u prasat a zjistila, že olej z tresčích jater vykazuje ochranné výhody tím, že odkládá degeneraci endotelové vrstvy buněk Krevní cévy a pomáhají uvolnit hladké srdeční svaly. Studie z University of Tromsø v Norsku, publikovaná v roce 1993 v “Evropském časopise o klinické výživě”, ukázala, že olej z tresčích jater snížil hladiny triglyceridů u mužů a hladiny LDL nebo “špatného cholesterolu” u žen, i když hladiny LDL Muži byli mírně zvedli. Výzkumníci z nemocnice Steno Memorial v Gentofte v Dánsku v roce 1989 publikovali v časopisu New England Journal of Medicine o diabeticích závislých na inzulínu a zjistili, že doplňky stravy s olejem z tresčích jater vedly ke zlepšení hladiny dobrého cholesterolu a Ve snižujících se úrovních špatného lipoproteinového cholesterolu a triglyceridů s velmi nízkou hustotou.

Někteří lidé, kteří jsou alergičtí na mořské plody, mohou být také alergičtí na doplňky rybího oleje. Byly známy také rybí oleje, které snižují hladinu vitaminu E v krvi. Podle RXList.com je olej z tresčích jater obecně dobře tolerován, ale může způsobit nežádoucí účinky, jako je žvýkání, špatný dech, pálení žáhy, nevolnost, průjem a krvácení z nosu, zejména při vysokých dávkách. “Medscape Journal” také doporučuje, abyste se vyvarovali oleje z jater tkání, pokud jste těhotná, astma nebo na ředidlo krve, jako je warfarin.

Varování