Nutriční profil žluté papriky

Všechny sladké papriky začínají jako zelené papriky, které jsou v této fázi jedlé i výživné. V závislosti na odrůdě, zelené papriky vlevo na vinnou révu dozrává do žluté, červené, oranžové, fialové nebo dokonce hnědé papriky. Tři nejoblíbenější odrůdy jsou mírnější žluté a červené papriky, spolu s mladšími, mírně štiplavými zelenými paprikami. Jejich různé pigmentové barvy se projevují výrazným rozdílem v živinách. Žluté papriky nároky na slávu obsahují jejich sladkou chuť a vysoký obsah vitamínu C.

Obecná výživa

100 g porce čerstvé žluté papriky, která se rovná asi 2/3 šálku nakrájené papriky, obsahuje 27 kalorií a žádný tuk, cholesterol nebo sodík. Mírně sladká zelenina obsahuje 6 g sacharidů. Podáváme také asi 1 g bílkovin a dietních vláken.

Vitamín C

Žlutý paprič je hlavním přínosem vašeho jídla z obsahu vitaminu C. 2/3 šálku žluté papriky dodává 184 mg – nebo 306 procent doporučené denní hodnoty vitamínu C. Vitamin je antioxidant, který posiluje imunitní systém. Získání správného množství vitaminu C vám může pomoci snížit riziko srdečních chorob a některých typů rakoviny. Vitamin také buduje kolagen, důležitou složku zdravé pokožky a chrupavky. Vzhledem k tomu, že vaření vyčerpává obsah vitaminu C v potravinách, surové nebo lehce sautézované žluté papriky jsou nejzdravějšími možnostmi porce.

Vitamin B-6

Získáte 8 procent vitaminu B-6, které potřebujete pro den z 2/3 šálků žluté papriky. Všechny vitamíny B-komplexu podporují zdravou funkci jater, stejně jako zdravé oči, kůži a vlasy. Potraviny bohaté na vitamíny B vám také pomáhají skrývat uhlohydráty, které jíte, do energie. Vitamin B-6 je také jednou z živin zodpovědných za kontrolu aminokyselinového homocysteinu, jehož vysoká hladina je pravděpodobně spojena se srdečním onemocněním. Vitamin B-6 také podporuje zdravou mozkovou funkci a produkci hormonů a může pomoci bojovat proti ranní nemoci, premenstruačnímu syndromu a depresi.

Folate

Podání žluté papriky poskytuje 7 procent denní hodnoty pro folát, vitamín B. Výživa je zvláště důležitá pro těhotné ženy, protože podporuje zdravý růst plodu. Stejně jako B-6, folát kontroluje hladiny homocysteinu, což může snížit vaše riziko onemocnění srdce. Také by mohlo zmírnit depresi u některých lidí a snížit pravděpodobnost výskytu některých rakovin.

2/3-šálek čerstvých žlutých paprikových paprik přispívá nejméně 2% vitaminu A, thiamin, niacin a vitaminu B-5, které denně potřebujete. Dostanete také alespoň 2% denních hodnot železa, hořčíku, fosforu, draslíku, mědi a manganu.

Všechny populární papriky jsou vynikajícími zdroji vitaminu C, ale žluté papriky jsou králem této rozhodující živiny. Žluté papriky nabízejí vitamín tři dny, ve srovnání s oběma dny, které zajistí červené papriky a denní cenu, kterou dávají zelené papriky. U vitaminu A jsou červené papriky výkonnou skupinou skupiny, která poskytuje 63% denní hodnoty vitamínu A, ve srovnání se 7% denní hodnoty ze zelené papriky a 4% ze žlutých paprik. Červené a zelené papriky mají dvojnásobné vlákno než žluté papriky, přestože žluté papriky jsou v železe mírně vyšší. Všechny tři papriky mají podobný obsah minerálů.

Ostatní živiny

Srovnání