Problémy s dýcháním batolem

Batole s problémy s dýcháním může být děsivým zážitkem, zvláště pokud neznáte příčinu obtíží. Ačkoli některé případy dýchacích problémů u batolat vznikají a rychle zmizí, jiné se mohou stát chronickými nebo vážnými problémy. Znalost běžných příčin problémů s dýcháním batolem vám může pomoci získat povědomí o tom, co by mohlo přispět k vašim problémům s dýcháním vašich batolat, stejně jako vědět, kdy získat lékařskou pomoc.

Fakta

Stejně jako u dospělých, batolata vdechují vzduch, aby jim poskytly kyslík a vydechly vyplachování odpadních plynů, jako je oxid uhličitý. Podle doktora Jamese Noctona, docenta pediatrie na Lékařské fakultě ve Wisconsinu a spoluautorkou knihy “On Call Pediatrics”, zdravé batoľata obecně dýchají 30 až 40krát za minutu. Problémy s dýcháním obvykle vznikají v důsledku problémů s jednou nebo více částmi dýchacího systému, které zahrnují ústa a nos, průdušnici a plíce. Dýchací potíže u batolat se mohou lišit od mírné nosní kongesce až po úplné zablokování průdušnice nebo průduchu.

Identifikace

Problém Vašeho dítěti se může objevit různými způsoby, v závislosti na příčině a závažnosti dýchacích problémů. Podle Dr. Noctona mohou příznaky dýchacího potíží nebo potíže s dýcháním zahrnovat rychlé dýchání, mělké dýchání, sípání, rozzuřené nozdry, šňupání a hvízdavý zvuk při dýchání. Jiné známky potíží s dýcháním zahrnují nadměrný kašel, ústa v dýchání a dočasné zastavení dýchání.

Příčiny

Mezi běžné příčiny problémů s dýcháním batole patří alergie, astma a onemocnění horních cest dýchacích. Alergie se objevují, když vaše batole rozvíjí citlivost na určité látky, jako je pyl a srst zvířat, což vede k různým příznakům – včetně nazálních kongescí a kýchání -, které mohou přispět k problémům s dýcháním. Charakterizované zánětem v průduškách a průdušnicích – malé trubice v plicích vašich batolat – astma často vznikají v důsledku alergií a je obtížné diagnostikovat u batolat a malých dětí podle Astma a Allergy Foundation of America. Onemocnění horních cest dýchacích, jako je běžná nachlazení, často způsobuje výtok z nosu nebo zastavený nos, stejně jako bolest v krku a postní nosová kapačka, což by mohlo vést k problémům s dýcháním u batolat.

Varování

Silné problémy s dýcháním u vašeho batole mohou být život ohrožující a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, aby se minimalizovaly potenciální komplikace. Obraťte se na svého lékaře, pokud máte obavy z dýchání vašeho batole nebo pokud si všimnete, že se jí dřímá, nebo se jí dýchá. V případě, že se vaše batole stane zpocené, nadměrně bledé nebo modré, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, jak doporučuje Robin Barker, registrovaná sestra a autorka knihy “The Mighty Toddler”.

Úvahy

Vzhledem k tomu, že se batolata a malé děti často vyvíjejí krátkodobé nemoci, jako je běžná nachlazení, chřipka a chřipka, vědí, jak reagovat na mírné dýchací potíže, vám pomohou zůstat v potenciálně stresující situaci klidní. Při jednání s krupiím Barker navrhuje, abyste se soustředili na uklidnění svého dítěte, aby zpomalilo jeho dýchání a srdeční frekvenci. Zvažte bzučení jednoho z oblíbených písniček vašeho batole nebo si jej přečtěte příběh, zatímco ji budete držet, abyste ji pomohli odvrátit, aby paniku nepřekvapila. Podle Mayo Clinicu mohou zvlhčovače snížit nosní kongesce a výtok z nosu, zatímco slané nosní kapky mohou pomoci tenkým sekreci hlenu.